Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak jsem si vyzvedl vánoční dárek.

18. 06. 2017 9:29:35
Nedává vám to smysl? Je to trochu divné, ale stává se to. A jsem za to rád. A teď už popořádku. Fotím a velkou část svého volného času trávím za hledáčkem fotoaparátu. Tedy ranní a večerní čas, tak jak by to krajinář měl dělat.

A v tomto koníčku mne podporuje i má žena, která tím pádem ví, co mne nejvíc potěší. Podle toho pak vybírá dárky pro mne. A tak jsem k Vánocům dostal účast na fotokurzu v Pieninském národním parku. A opět s fotografem krajin Michalem Baladou. Pochlubil jsem se kolegovi, se kterým občas vyrazíme za východy Slunce. Ten se zkusil následně přihlásit a proto jsme koncem května vyrazili ve dvou, autem směr Vel’ký Lipník. Navigace nás vedla přes Polsko. Dálnice mají pěkné, ale opravují a tak nám cesta místo 7,5hodiny trvala 10,5 – prostě PECH. Nic se nestalo, dorazili jsme včas na západ Slunce. Pokud nějaký byl, my jsme ho neviděli, okolo nás byly těžké dešťové mraky a Slunce nikde. Nakonec se spustil i déšť. Naskákali jsme do aut a vyrazili zpět k penzionu. Chtěli jsme se dostat co nejdříve do postele, ráno budeme vstávat v 3:30.

Usínám rychle a stejně rychle i zvoní budík. To je taky nápad jet fotit v době skoro nejdelšího dne. Ale co pro hezkou fotku musím něco vydržet. Za pár minut se scházíme u aut a vyrážíme auty na místo focení. Tam jsme za pár minut, ale je tam tak hustá mlha, že musíme výš. A tak se husím pochodem vydáváme na pomezí Slovenska a Polska, odkud by měl být nádherný výhled na Tatry. Za 45minut chůze po rosou zmáčené louce přicházíme k vytipovanému místu. Jenže mlha je i tady a nejen ona, ale i oblačnost, se rozhodla nám zhatit focení. Čekáme asi 40minut a pak zklamaně odcházíme k autům.

Ranní čekání na SlunceRanní čekání na Slunce (Tomáš Čmuchálek)Mlha všude kolemMlha všude kolem (Tomáš Čmuchálek)Kebule vaří mlhuKebule vaří mlhu (Tomáš Čmuchálek)

Po krátké cestě k penzionu jdu pod sprchu, plynule přecházím na snídani a už v 8hodin ležím v posteli a snažím se dospat to, co mi z rána chybí. Nakonec jsem spal 2 hodiny. Je pracovní den a tak až ztlumený, přesto mi telefon několikrát zazvonil. Z postele jsem se vyhrabal v 11:45 a od 12:00 jsme měli domluvenou přednášku o úpravě fotek. Ta trvala skoro až do 17hodin, kdy jsme se šli převléknout a o pár minut později už vyráželi vstříc dalšímu pokusu o focení. Tentokráte jsme mířili na polskou stranu, konkrétně na vrchol Trzy Korone, odkud je nádherný výhled na údolí Dunajce a případně i slibované Tatry. Výstup cca 500výškových metrů jsme zvládli za necelé 2 hodiny. Výhled z malé plošiny byl dech beroucí, ale počasí se opět rozhodlo nás poškádlit a ukázat nám nepříliš pěknou tvář. Chvilku už to vypadalo nadějně, ale mraky nad Tatrami a posléze i na západě, vystavily stopku pro naše focení. Cestou zpět jsme se párkrát na vlhké cestě jen tak tak vyhnul pádu. Po příjezdu na penzion jsme se snažili dostat co nejdříve do postele. Budík byl nařízen na 2:30 a na spánek zbývalo méně než 4,5hodiny.

Pohled z vrcholku Trzy Korone na řeku DunajecPohled z vrcholku Trzy Korone na řeku Dunajec (Tomáš Čmuchálek)Pohled z vrcholku Trzy Korone na východní část Pieninského NPPohled z vrcholku Trzy Korone na východní část Pieninského NP (Tomáš Čmuchálek)

Ráno jsem budík málem rozšlápl, vždyť jsem před chvílí usnul. No nic, vstávám, vařím čaj do termosky a ve 3:00 se scházíme s ostatními před penzionem. Krátká cesta na Lesnické sedlo a hurá stejnou cestou po rosou zmáčené louce na vrchol Rabštín (842mnm). Po příchodu na místo, zjišťujeme, že ZASE NIC. Tedy: mlha je, ale Slunce je bohužel za souvislou oblačností a tak po hodinovém čekání zklamaně odcházíme zpět k autům.

Mlha, kam se podívášMlha, kam se podíváš (Tomáš Čmuchálek)

Další dopolední program je jasný: sprcha, snídaně a spánek. Scházíme se vyspinkaný ve 13 hodin a učíme se spojovat panoramata. Opět až do odjezdu na další fotopoint. Tentokráte už nenáročný přesun na louku pod Trzy Korone. Tady už se na nás štěstí, alespoň z části, usměje. Slunce, mráčky to vše je v pohodě, jen viditelnost není úplně na 100%, ale i tak exponujeme záběr za záběrem. Spokojeni pak odcházíme k autům. Už nás čeká poslední ráno a všichni doufáme, že se konečně vydaří. Opět usínáme co nejrychleji, budíček je znovu v 2:35.

Večerní pohled na Vysoké TatryVečerní pohled na Vysoké Tatry (Tomáš Čmuchálek)Večerní Vysoké TatryVečerní Vysoké Tatry (Tomáš Čmuchálek)Celkový panoramtický pohledCelkový panoramtický pohled (Tomáš Čmuchálek)

Ráno je v automatu a ve 3:15 vyrážíme k vrcholu Rabštínu. Jen už nejdeme všichni, 2 kolegové se rozhodli fotit z Lesnického sedla a tak nás stoupá a potí se jen 7 statečných. Ale tentokráte jsme za několikanásobnou námahu odměněni. Mlhy je sice poskrovnu, ale obloha je jak vymetená a Slunce začíná osvětlovat kraj před námi. Kocháme se, ale nezapomínáme ani fotit a tak je často slyšet jen cvakání závěrky fotoaparátu. Po hodině usilovné fotočinnosti, si ač neradi balíme své „miláčky“ a začínáme sestupovat k autům. Tady se po 45minutách setkáváme s odpadlíky a společně odjíždíme k penzionu.

Pieninské ránoPieninské ráno (Tomáš Čmuchálek)Pieninské ránoPieninské ráno (Tomáš Čmuchálek)Vysoké Tatry ozářené ranním SluncemVysoké Tatry ozářené ranním Sluncem (Tomáš Čmuchálek)Panorama hřebenu Vysokých TaterPanorama hřebenu Vysokých TaterCelkový panoramatický pohled z vrcholku Rabštínu (842mnm)Celkový panoramatický pohled z vrcholku Rabštínu (842mnm) (Tomáš Čmuchálek)

Už nás čeká jen nudná rutina, balení a pak dlouhá cesta k domovu. Okolo 8.hodiny se navzájem loučíme a každý vyjíždí směr ČR. My to máme bezkonkurenčně nejdál, ale bereme to s humorem. Vždyť jsme si užili báječný víkend s lidmi, kteří mají stejnou „úchylku“. Co víc si přát, vlastně ano přeji : DOBRÉ SVĚTLO, všem.

Autor: Tomáš Čmuchálek | neděle 18.6.2017 9:29 | karma článku: 15.86 | přečteno: 398x

Další články blogera

Tomáš Čmuchálek

Jak lze strávit svůj slavný den

Zkouším zachytit své pocity a příhody při mých cestách za fotografováním. Tentokráte v den svých 50.narozenin.

4.9.2017 v 17:25 | Karma článku: 12.50 | Přečteno: 233 | Diskuse

Tomáš Čmuchálek

Den matek a splnění fotografova snu

Zkouším zachytit své pocity a příhody při mých cestách za fotografováním. Druhou květnovou neděli jsem se vypravil na svoje oblíbená místa v Saském Švýcarsku.

4.6.2017 v 16:09 | Karma článku: 12.07 | Přečteno: 279 | Diskuse

Tomáš Čmuchálek

Slovenský ráj

Zkouším zachytit své pocity a příhody při mých cestách za fotografováním. Tentokráte u našich východních sousedů.

30.5.2017 v 17:01 | Karma článku: 22.94 | Přečteno: 754 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Jiří Stratil

Praha s dostavbou Staroměstského náměstí počítá

Názory jsou různé, ale převažuje zájem o nové dostavění proluky po zbourané Nobileho radnici, která vyhořela po nacistických leteckých a pozemních útocích ve dnech 6. a 8.května 1945.

20.10.2017 v 8:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Renata Šindelářová

Babí léto v Orlických horách

Les plný slunce a barev, který vás donutí zastavit a pokochat se. Zemská brána, Pastviny, Říčky, Neratov. Orlické hory právě v těchto dnech.

20.10.2017 v 7:09 | Karma článku: 14.93 | Přečteno: 241 | Diskuse

Jiří Stratil

Proč dostavět Staroměstské náměstí? VI

Všechny soutěže na přestavbu a po 2.sv.válce na dostavbu zničeného radničního křídla byly z hlediska funkce - na novou budovu Magistrátu hl.m.Prahy.

19.10.2017 v 9:48 | Karma článku: 8.00 | Přečteno: 175 | Diskuse

Ondra Musil

Jaká je naše volba? Volíme...

Volební napětí stoupá do závratných výšin. Už to máme za pár. Člověk se pod vlivem, pod vlivem médií jen těžce brání nelibým pocitům z nedostatku slušnosti, tolerance a otevřenosti k názorům druhého.

19.10.2017 v 8:10 | Karma článku: 8.75 | Přečteno: 183 | Diskuse

Lucie Plicová

Kuba. Ostrov "svobody", kde se zastavil čas

Tabákové plantáže ve Viňales, Havana přezdívaná jako "Paříž uprostřed Karibiku", pastelově zbarvené domky v Trinidadu a Baracoa, místo na samém východě, kde přistál Kryštof Kolumbus.

18.10.2017 v 19:48 | Karma článku: 21.38 | Přečteno: 642 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 308

Nadšený fotograf, občasný sportovec a turista, který má rád oblast Českého a Saského Švýcarska a Lužických hor.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.